Wapń w wodzie - BWT Best Water Technology 

Osady wapienne - zagrożenie dla instalacji

 

   

Wapń i magnez w wodzie występują w postaci mineralnej i węglanowej. Węglan wapnia, jako sól kwasu węglowego, stanowi ważny czynnik prawidłowej budowy kostnej w naszym ciele. Wapń i magnez są konieczne dla właściwego funkcjonowania naszych mięśni i systemu nerwowego, sterują kilkoma bardzo ważnymi funkcjami: od pracy mózgu aż po bicie serca, mają znaczenie dla zdrowia człowieka oraz wpływają na smak wody pitnej.

 

Jak wapń trafia do wody? 
W czasie deszczu miękka woda wsiąka w grunt, a przepływając przez warstwy ziemi wzbogaca się w substancje mineralne. Wapń rozpuszcza się w wodzie i wytrąca się z niej w instalacji wodnej. W ten sposób powstają osady w rurach i bojlerach.

  
Wapń wróg instalacji, bojlerów i podgrzewaczy wody
Bez skutecznych środków ochrony wapń osadza się w instalacjach domowych. Powoduje to zmniejszenie przekroju rurociągów i negatywnie konsekwencje w wiele obszarach - od zmniejszania wydajności i podwyższonych kosztów energii aż do niedrożnych rur i kosztownych w skutkach awarii.

Wapń – większe koszty i wyższe zużycie energii
Przy obecnych cenach energii elektrycznej, szukanie oszczędności w eksploatacji urządzeń domowych jest czymś zrozumiałym. W energii opartej na paliwach kopalnych już 1 mm osadów wapiennych na powierzchniach grzewczych zwiększa zużycie energii o ok. 10 procent. Wpływa to bezpośrednio na wzrost opłat za ogrzewanie. Przy bojlerach elektrycznych warstwy osadów prowadzą do uszkodzeń elementów grzewczych i kosztownych napraw.

Wapń i osady - wylęgarnia niebezpiecznych bakterii
Złogi wapienne i korozja w rurociągach tworzą mocno porowate powierzchnie. Na dużych powierzchniach, w gorącym, wilgotnym otoczeniu powstają idealne warunki dla rozwoju bakterii. Wniosek jest prosty: mniej osadów wapiennych to mniej pożywki i  przestrzeni życiowej dla bakterii i  większa higiena i ochrona przed rozwojem szczepów bakterii typu Legionella.

Rozwiązania proponowane przez BWT to skuteczne zabezpieczenie przed osadami w instalacji oraz ochrona urządzeń i zdrowie dla rodziny:

 

 

BWT Filtertechnik
Filtracja
BWT Enthärtung
Zmiękczanie

BWT Kalkschutz
Ochrona przed osadami

BWT Desinfektion
Dezynfekcja