Zmiękczanie wody

Nadmierna twardość wody jest przyczyną powstawania kamienia kotłowego, a co za tym idzie zmniejszenia wydajności urządzeń grzewczych pracujących na zasadzie wymiany ciepła oraz powoduje większe zużycie środków myjąco-piorących.

 

Zmiękczanie wody polega na usunięciu z wody składników powodujących jej twardość na zasadzie wymiany jonów wapnia i magnezu (odpowiedzialnych za twardość wody) na jony sodu. Proces ten zachodzi podczas przepływu wody przez żywicę jonowymienną. Gdy zdolność jonowymienna złoża zostanie wyczerpana, za pomocą roztworu solanki przeprowadzana jest jego regeneracja.

 

Schemat zmiękczania wody za pomocą żywicy jonowymiennej:

 

 

 

Zmiękczacze mogą być jednokolumnowe, co oznacza, że na czas procesu regeneracji przestają produkować wodę zmiękczoną, lub dwukolumnowe, zapewniające nieprzerwaną dostawę wody zmiękczonej.

 

Przed zmiękczaczem powinien być zainstalowany filtr mechaniczny, który zabezpieczy głowicę sterującą zmiękczacza i żywicę jonowymienną przed zanieczyszczeniami stałymi, co zmniejszy prawdopodobieństwo awarii i wydłuży żywotność zmiękczacza.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zmiękczaczy:

 

Zmiękczacze dla domu

Zmiękczacze przemysłowe